ul. Leśna 17, Wronki 64-510
sekretariat@szkolanalesnej.edu.pl

Wizyta w muzeum Obozu Zagłady Kulmhof

Na przełomie września i października klasy II i, II cd oraz II m wraz z nauczycielami p. Aliną Słomińską, p. Moniką Roszak i p. Julią Rzyhą oraz p. Marcinem Idaszkiem i p. Karolem Wiercińskim odwiedziły w ramach projektu edukacyjnego „Wizyty w miejscach pamięci” Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Projekt jest finansowany ze środków Powiatu Szamotulskiego i jest kontynuacją corocznych wizyt w Muzeum. Celem projektu jest poznanie przez młodzież związanych z II wojną światową miejsc pamięci w Wielkopolsce. Wizyta w Muzeum ma charakter dnia studyjnego obejmującego zwiedzanie Miejsc Pamięci w Chełmnie oraz Lesie Rzuchowskim wraz z pokazami filmów dokumentalnych i lekturą relacji ofiar obozu oraz udziałem młodzieży w zajęciach edukacyjnych.

Oto kilka refleksji naszych uczniów z wizyty w muzeum:
„Jest to dla mnie niepojęte, że taka tragedia miała miejsce. Poczułam bezsilność, gdy stanęliśmy w miejscu spoczynku tysięcy ludzi, którzy zginęli zamordowani w okrutny sposób”
Kinga Ratajczak kl.II cd

„Najgorsze było to, jak byli zabijani, że nie wiedzieli, że do końca szli z myślą, że idą się umyć. Bardzo przykro było patrzeć na różne przedmioty pozostałe po ludziach, którzy myśleli, że jadą do pracy i zabierali z sobą najpotrzebniejsze rzeczy.”
Kacper Sarbak kl. II cd

„Gdy widziałam zabawki, łańcuszki czy przedmioty codziennego użytku, zdałam sobie sprawę z przemijalności ludzkiego istnienia i że jedyne, co po nas pozostaje, to tak naprawdę kilka drobiazgów.”
Ewa Doczekalska kl. II cd

„Uważam, że bardzo ważne są takie wyjazdy, ponieważ uświadamiają nam tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej, a także uczą, że powinniśmy przeciwdziałać zjawiskom, które mogą prowadzić do zbrodni.”
Martyna Bajor kl II cd