W dniach 15-17 lutego 2019 roku 15-osobowa grupa młodzieży ze Szkoły na Leśnej uczestniczyła w projekcie finansowanym z funduszy Unii Europejskiej, zorganizowanym przez Wydział Biologii UAM pt.: Świat przyrody obszarem myślenia i działania Młodych Odkrywców na Wydziale Biologii UAM (dalej zwanym UMO). W ramach projektu odbędą się 4 zjazdy, podczas których realizowane będą 3 bloki tematyczne: Matematyka w przyrodzie, Myślenie modułowe, Jak się uczyć? W w/w projekcie uczestniczy tylko 12 szkół z całej Polski. Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych oraz umiejętności uniwersalnych, tzw. transversal skills wśród uczniów szkół licealnych, poprzez aktywny udział w zajęciach praktycznych m.in.: warsztatowych, laboratoryjnych, konwersatoryjnych. Najważniejszym celem projektu jest wsparcie i rozwinięcie wśród uczniów: umiejętności myślenia naukowego, myślenia krytycznego, kreatywności, rozwiązywania problemów, uczenia się i pracy zespołowej. W miniony weekend uczniowie realizowali następującą tematykę: Zasady prezentowania danych statystycznych w naukach przyrodniczych, Biologia a liczby, Złoty podział – reguły i odstępstwa, Sztuka argumentowania naukowego, Jak się uczyć? Zajęcia prowadzone były przez najlepszych specjalistów w w/w dziedzinach, którzy w prosty i ciekawy sposób przedstawili młodzieży nowe wiadomości.

Młodzież jest bardzo zadowolona z możliwości udziału w projekcie. Następny zjazd odbędzie się we wrześniu.

Opiekun: Jagoda Wachowiak