Dziś Szkołę na Leśnej odwiedził jej absolwent Pan Rafał Łukowiak, prezes zarządu Wieland Electric. Zgodnie z wcześniejszymi planami związanymi z doposażeniem pracowni mechatronicznych w systemy bezpieczeństwa maszyn, dziś do szkoły p. Rafał przywiózł zestaw elementów systemów bezpieczeństwa, między innymi były to:

• Kompletne przyciski E-STOP,
  • Rygle bezpieczeństwa z zamkami,
  • Krańcówki magnetyczne,
  • Kurtyna bezpieczeństwa,
  • Rygiel sprężynowy,
  • Przekaźniki bezpieczeństwa,
  • Sterowniki bezpieczeństwa,
  • Sterownik PLC,
  • Przetworniki PT100, Pt1000,

Z tych elementów wykonane zostaną specjalistyczne makiety, na podstawie których uczniowie technikum poznają w sposób praktyczny jaki jest cel stosowania systemów bezpieczeństwa maszyn, w jaki sposób systemy te działają oraz jak poprawnie je instalować oraz programować.

W planach jest wykonanie, w formie projektów, następujących makiet:

• Zatrzymanie awaryjne z wykorzystaniem przekaźnika bezpieczeństwa.
  • Zatrzymanie awaryjne z wykorzystaniem sterownika bezpieczeństwa.
  • Kontrola osłony z wykorzystaniem przekaźnika bezpieczeństwa – jeden wyłącznik krańcowy
  • Kontrola osłony z wykorzystaniem przekaźnika bezpieczeństwa – dwa wyłączniki krańcowe
  • Kontrola osłony z wykorzystaniem sterownika bezpieczeństwa – jeden wyłącznik krańcowy
  • Kontrola osłony z wykorzystaniem sterownika bezpieczeństwa – dwa wyłączniki krańcowe
  • Kontrola osłony z wykorzystaniem przekaźnika bezpieczeństwa z funkcją ryglowania
  • Kontrola dostępu przy użyciu kurtyny świetlnej z wykorzystaniem przekaźnika bezpieczeństwa

Bardzo dziękujemy za pomoc dzięki, której młodzież będzie zdobywać umiejętności na najnowocześniejszym sprzęcie.