O projekcie

 

Warsztaty dla dyrektorów projektu „eSzkoła – Moja Wielkopolska”

W dniach od 13 do 15 stycznia 2012 r. wicedyrektor Robert Dorna uczestniczył wraz  z dyrektorami 105 szkół na warsztatach projektu "eSzkoła - Moja Wielkopolska". Miejscem spotkania był Hotel Polonez w Poznaniu. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym powitaniem uczestników przez realizatorów projektu. Wystąpili m. in. z-ca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki pani Joanna Ganowicz (Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego), Dyrektor Ryszard Stefanowski (Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej - Oddział Wielkopolski), prof. Stanisław Dylak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Dyrektorzy uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez prof. Stanisława Dylaka  nt.: Nauczyciel jako architekt wiedzy uczniowskiej i prof. Antoniego Wójcika nt.: Nauki przyrodnicze u progu XXI wieku. Ciekawym punktem harmonogramu okazał się panel dyskusyjny dot. istoty uczniowskiego projektu eSzkoły. W panelu uczestniczył m.in. Lesław Tomczak - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego w Opolu. W dyskusji odniósł się do swoich doświadczeń związanych z realizacją projektu "Opolska eSzkoła - szkołą ku przyszłości".

Dyrektorzy uczestniczyli także w warsztatach, które pozwoliły im poznać różne aspekty projektu. Zajęcia odbyły się w czterech grupach, w których zostały poruszone następujące tematy:

* Techniczne aspekty projektu (R. Stefanowski),

* Obowiązki dyrektora w projekcie (K. Wojtan),

* Platforma edukacyjna projektu (R. Posiadała),

* Wielkopolski Grid Edukacyjny (A. Musisz).

W czasie tych zajęć dyrektorzy korzystali z tabletów, które otrzymali do swojej dyspozycji. Ostatniego dnia odbyły się warsztaty dotyczące "Technologii informacyjnych i komunikacyjnych w edukacji" oraz "Szans i zagrożeń dla szkół pracujących metodą projektów".

 


 

Wronieckie LO z Leśnej w projekcie „eSzkoła - Moja Wielkopolska”

Projekt „eSzkoła – Moja Wielkopolska” realizowany będzie do 31 października 2014 roku. Swoimi działaniami obejmuje 105 szkół województwa wielkopolskiego, 35 liceów ogólnokształcących, wśród nich jedynym z  powiatu szamotulskiego jest LO z Leśnej we Wronkach. Wśród 70 gimnazjów – z powiatu szamotulskiego są dwa: Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Dusznikach i Gimnazjum nr 4 w ZS nr 2 im. St. Staszica.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, realizowany przez Województwo Wielkopolskie – Lidera Projektu oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogólnopolską Fundację Edukacji Komputerowej z siedzibą we Wrocławiu - Partnerów Projektu. Zaangażowanych zostanie 9450 uczniów oraz 1307 przedstawicieli kadry oświatowej tych szkół. W każdym etapie (roku) Projektu, utworzone zostaną 3 grupy uczniowskie 10-12 osobowe (w kolejnych latach muszą być inni uczniowie). W szkole wronieckiej Liderem Projektu (a także opiekunem jednej z grup) w czasie jego trwania będzie Robert Raś – nauczyciel matematyki i informatyki a opiekunami grup pozostałych będą: Iwona Kapłon (nauczycielka chemii) i Wojciech Szałański (nauczyciel fizyki). Nadzór ze strony dyrekcji pełni wicedyrektor Robert Dorna. Tematy Projektów, realizowane w ramach zajęć pozalekcyjnych, zostaną wybrane przez uczniów po konsultacji z opiekunami grup. Projekt zakłada podnoszenie zainteresowania przedmiotami przyrodniczymi i matematycznymi, samodzielność uczniów w uczeniu się, wytaczanie sobie celów i sposobów ich realizacji. Głównym celem projektu jest wdrożenie do roku 2014 programów rozwojowych w zakresie stosowania w kształceniu metody projektów i nauczania problemowego, wspomaganych internetową platformą edukacyjną.

Jakie korzyści płyną dla szkoły?

W ramach projektu szkoły zostaną wyposażone w nowoczesna infrastrukturę teleinformatyczną oraz otrzymają wsparcie merytoryczne ze strony Uniwersytetu im. A. Mickiewicza i Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej. Każda szkoła biorąca udział w Projekcie zostanie wyposażona w laboratorium projektowe składające się z 9 stanowisk komputerowych (6 laptopów i 3 tablety) oraz w sieć Internetu bezprzewodowego na terenie placówki. W ramach całego Projektu przewiduje się 32 wykłady wideokonferencyjne przeprowadzane przez Profesorów UAM. Rezultatem będzie przyłączenie objętych projektem szkół do Wielkopolskiego Gridu Edukacyjnego stanowiącego sieć połączonych ze sobą szkół, głównie poprzez wykorzystywane w nauczaniu technologie informacyjne i komunikacyjne. Dla każdej szkoły wydzielony zostanie stały adres IP, ponieważ budowana będzie  sieć rozległa do połączenia Szkoły z Ogólnopolską Fundację Edukacji Komputerowej. Wroniecka szkoła rozpoczęła już instalowanie sieci radiowej w szkole.

Przygotowanie kadry oświatowej.

W dniach od 13 do 15 stycznia 2012 r. wicedyrektor Robert Dorna z Zespołu Szkół nr 1 we Wronkach uczestniczył wraz  z dyrektorami 105 szkół zakwalifikowanych do projektu, w szkoleniu. Miejscem spotkania był Hotel Polonez w Poznaniu. Dyrektorzy uczestniczyli w wykładach i panelach dyskusyjnych i warsztatach dot. istoty uczniowskiego projektu eSzkoły. W panelu uczestniczył m.in. Lesław Tomczak - dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego w Opolu. W dyskusji odniósł się do swojego doświadczenia związanego z realizacją projektu "Opolska eSzkoła - szkołą ku przyszłości". Szkolenia dla liderów i opiekunów grup będą wkrótce w Hotelu 500 w Tarnowie Podgórnym.

Opr: Krystyna Tomczak