Dnia 6 listopada w Szkole na Leśnej miało miejsce szczególne wydarzenie – podpisanie porozumienia o współpracy partnerskiej pomiędzy Wydziałem Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a Zespołem Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach.

Przybyło wielu wyjątkowych gości: profesorowie, doktorzy habilitowani Andrzej Lesicki i Bogdan Jackowiak, doktorzy Aneta Piechalak i Szymon Konwerski, Starosta Powiatu Szamotulskiego Paweł Kowzan, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Obywatelskich Jan Stefaniak, Członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego Kazimierz Michalak oraz Przewodniczący Rady Rodziców Krzysztof Ruszczyk.

Na uroczystość zaproszona była również pani kurator Elżbieta Walkowiak oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Wronki Zbigniew Gzyl, jednak ze względu na obowiązki służbowe nie mogli uczestniczyć w uroczystości.

Uroczystość rozpoczęło przemówienie Pani Dyrektor, po której głos zabrał Prorektor UAM prof. dr hab. Andrzej Lesicki, a następnie Dziekan Wydziału Biologii UAM prof. dr hab. Bogdan Jackowiak. Podczas przemówień omówione zostały zasady współpracy szkoły z uniwersytetem i korzyści z niej wynikające.

W dalszej kolejności wystąpiła pani Jagoda Bąk – nauczyciel biologii w Zespole Szkół na leśnej. Podczas swojego przemówienia udowodniła, iż Puszcza Notecka, leżąca w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły może stanowić swoisty „poligon doświadczalny”, na terenie którego istnieje możliwość przeprowadzenia wielu ciekawych lekcji biologii.

Do aktu podpisania porozumienia przystąpili: pani dyrektor Monika Kozber, prorektor UAM prof. dr hab. Andrzej Lesicki i dziekan Wydziału Biologii prof. dr hab. Bogdan Jackowiak. Wręczono również upominki, przypominające o tym szczególnym wydarzeniu.

W ten szczególny dzień pan doktor Szymon Konwerski wygłosił bardzo ciekawy wykład pt.: „Stawonogi i my”, podczas którego przedstawił różne podejścia człowieka do grupy zwierząt jaką są stawonogi.

Uroczystość urozmaiciło wystąpienie uczniów klas licealnych, podczas którego przedstawiona została bardzo ciekawa propozycja spędzenia wakacji w Puszczy Noteckiej.

Na mocy porozumienia wronieccy licealiści uczący się biologii na poziomie rozszerzonym w klasie patronackiej o profilu przyrodniczo-matematycznym będą mieli większą możliwość pogłębiania swoich zainteresowań w obszarze nauk biologicznych.

Uczniowie klasy patronackiej będą mogli korzystać z opieki merytorycznej pracowników uniwersyteckich, uczestniczyć w działaniach upowszechniających wiedzę, zajęciach i wykładach, konferencjach naukowych, brać udział w pracach studenckich kół naukowych oraz korzystać z zasobów czytelni i bibliotek właściwych wydziałów UAM.

6 listopada stał się zatem przełomową datą w historii Szkoły na Leśnej, ponieważ tego dnia Szkoła wykonała duży krok ku jeszcze lepszemu, bardziej profesjonalnemu kształceniu młodzieży w zakresie biologii.