13 października 2014 roku w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach odbył się gminny konkurs historyczny ,,Stanisław Zgaiński-nauczyciel, artysta, żołnierz Armii Krajowej”.

Organizatorem konkursu było Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 we Wronkach. Konkurs odbył się pod patronatem Zespołu Szkół nr 1 we Wronkach. W finale konkursu brało udział 6 drużyn trzyosobowych z gimnazjów z: Biezdrowa, im. Zbigniewa Herberta we Wronkach i Zespołu Szkół nr 1 we Wronkach. W skład komisji konkursowej weszli: przewodniczący-Renata Śliwa ( sekretarz koła), Wiesław Michalak ( członek koła), Marian Śliwa (prezes koła). Pani dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Monika Kozber powitała uczestników konkursu. Uczniowie w grupach odpowiadali na pytania konkursowe o zróżnicowanym stopniu trudności. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Upowszechniona została wśród młodzieży postać Stanisława Zgaińskiego.

Wyniki konkursu:

I miejsce: Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta we Wronkach

Zespół w składzie: Angelika Wilińska, Katarzyna Mikołajczak, Krzysztof Wiśniewski

II miejsce: Zespół Szkół imienia Wincentego Witosa w Biezdrowie

Zespół w składzie: Pola Marczyńska, Patrycja Walorczyk, Weronika Marunowska

III miejsce: Zespół Szkół nr 1 imienia Powstańców Wielkopolskich we Wronkach

Zespół w składzie: Nicole Grześkowiak, Marta Drzewiecka, Adam Salski

IV miejsce: Zespół Szkół imienia Wincentego Witosa w Biezdrowie

Zespół w składzie: Wiktoria Lisińska, Wiktoria Góral, Oliwia Hawryszkiewicz

V miejsce: Zespół Szkół nr 1 imienia Powstańców Wielkopolskich we Wronkach

Zespół w składzie: Monika Spychała, Jan Markowiak, Dawid Roszak

VI miejsce: Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta we Wronkach

Zespół w składzie: Sandra Wawrzyniak, Kinga Zastróżna, Wiktoria Hojan

Nagrody ufundowali:

- Urząd Miasta i Gminy Wronki

- Starostwo Powiatowe w Szamotułach

- Zarząd Osiedla Zamość

- Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej

- Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 we Wronkach.

Nagrody zostały wręczone w Muzeum wronieckim. Wręczali je:

- członek zarządu Powiatu Szamotulskiego Kazimierz Michalak

- radny Miasta i Gminy Wronki Jerzy Śmiłowski

- dyrektor Zespołu Szkół nr 1 imienia Powstańców wielkopolskich Monika Kozber

- Jan Kwaśny – członek zarządu rady osiedla Zamość.

Wręczenie nagród prowadziła Renata Śliwa – sekretarz koła TPPW 1918/1919. Komisja Konkursowa dziękuje opiekunom młodzieży biorącym udział w konkursie, uczącym nauczycielom historii w Zespole Szkół nr 1 we Wronkach i pani dyrektor Monice Kozber za pomoc w organizacji konkursu. Słowa podziękowania zostały skierowane do sponsorów konkursu.

Renata Śliwa