Nasza szkoła wzięła udział w kampanii profilaktycznej dotyczącej czerniaka – jednego z najbardziej agresywnych nowotworów. W tym roku program jest prowadzony pod hasłem „Znamię? Znam je!” i  ma zachęcać uczniów do regularnego badania skóry oraz przestrzegania podstawowych zasad ochrony przez czerniakiem. Oprócz tego uczniowie dowiadują się kto jest najbardziej narażony na ten rodzaj nowotworu oraz na co powinni zwracać uwagę podczas obserwacji własnych znamion (słynne cechy charakterystyczne „ABCDE” podejrzanych znamion).

Lekcje profilaktyczne zostały przeprowadzone w kilku klasach ponadgimnazjalnych przez uczennice klasy 2d: Justynę Kaczor i Martynę Ławniczak, pod opieką psychologa Kingi Bujnej. Justyna i Martyna wykazały się dużą kreatywnością i zaangażowaniem: przygotowały „Krótki kurs wiedzy o czerniaku” w formie plakatów, które zostały rozwieszone na szkolnych korytarzach. Tym samym każdy ma szansę dowiedzieć się czym jest czerniak i jak się przed nim chronić.

Organizatorem Tygodnia Świadomości Czerniaka i kampanii „Znamię? Znam je!” jest Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej działająca pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej kampanii www.akademiaczerniaka.pl, na której można znaleźć ciekawy filmik i quiz interaktywny, dzięki któremu można sprawdzić zdobytą wiedzę na temat czerniaka.