Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów FULDA2014 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

W dniach od 26 maja do 1 czerwca 2014r. przebywała w naszej szkole grupa niemieckich uczniów ze szkoły Marianum w Fuldzie.

Ze strony polskiej w  wymianie uczestniczyli uczniowie, którzy byli w szkole Marianum w Fuldzie w  marcu  2014r. oraz uczniowie po raz pierwszy uczestniczący w tym projekcie. Uczniowie, którzy już uczestniczyli w projekcie „Wymiana szkolna” utrzymywali stały kontakt z uczniami ze szkoły Marianum poprzez korespodencję i internet.

Uczniowie, którzy pierwszy raz brali udział w tym projekcie, zostali zapoznani z historią  wymiany szkolnej, z jej celami i prowadzonym programem. Niemieccy uczniowie zamieszkali w domach swoich polskich przyjaciół

Tym razem przygotowaliśmy się w szczególny sposób do tego projektu, ponieważ była to wymiana jubileuszowa. Świętujemy bowiem w tym roku 20 – lecie wymiany szkolnej ze szkołą Marianum w Fuldzie. .

Ze spotkaniem wiązaliśmy duże oczekiwania. Chodziło o to, aby uczniowie z niemieckiej szkoły poznali życie, kulturę i zwyczaje rodzin polskich  oraz historię i walory turystyczne naszego regionu.

Cały zaplanowany przez nas program udało się zrealizować. Uczniowie zobaczyli, jak prowadzone są zajęcie lekcyjne w naszej szkole ,poznali historię naszej szkoły oraz jej osiągnięcia naukowe i sportowe. Zwiedzili szkołę. Uczniowie polscy przygotowali prezentację swojej szkoły. Tradycją wymiany stały się zajęcia teatralne. I tym razem we współpracy z Wronieckim Ośrodkiem Kultury podczas takowych zajęć  przygotowaliśmy bajkę Braci Grimm ”Królewna Śnieżka.” Wybór nie był przypadkowy, ponieważ szkoła Marianum znajduje się przy ulicy Braci Grimm.

Poza tym przygotowaliśmy recytacje wybitnych twórców niemieckich chcąc w ten sposób pokazać ich związek z Polską.

Przygotowaliśmy również prezentację przestawiającą historię Wymiany Szkolnej na przestrzeni 20 lat.

W uroczystym apelu  zorganizowanym z okazji 20 – lecia    wymiany polsko - niemieckiej uczestniczył Starosta Powiatu Szamotulskiego, Członek Zarządu Powiatu, zaproszeni goście, rodzice oraz cała społeczność szkolna.

Mottem programu był:” Łańcuch przyjaźni „. Zawierał on wspomnienia uczestników poprzednich wymian oraz przygotowaną podczas zajęć teatralnych razem z uczniami niemieckimi bajkę  Braci Grimm ”Królewna Śnieżka.” oraz recytację wierszy niemieckich poetów

Odbyły się dwie wycieczki do Kórnika  i Poznania, których celem było zapoznanie naszych gości z Niemiec z walorami turystycznymi tych miast, ich obecnym rozwojem oraz pokazanie  elementów polsko – niemieckich w tych miastach.

W ostatnim dniu pobytu odbyło się spotkanie podsumowujące cały program. W  spotkaniu uczestniczyła dyrekcja szkoły, młodzież biorąca udział w „Wymianie szkolnej” oraz rodzice goszczący młodzież z niemieckiej szkoły.

Odbyła się dyskusja  i prezentacja multimedialna przedstawiająca cały program.

Wszyscy wykazywali potrzebę kontynuowania spotkań młodzieży polskiej i niemieckiej

Na dworcu kolejowym, w niedzielę podczas pożegnania naszych gości widać było w oczach młodzieży łzy świadczące niewątpliwie, że nawiązały się autentyczne przyjaźnie, które na pewno będą kontynuowane.

{gallery}FULDA2014{/gallery}