„SPÓJRZ INACZEJ”: od nowego semestru rusza nowy program wychowawczo – profilaktyczny dla uczniów pierwszych klas gimnazjum w ZS nr 1

Program "Spójrz Inaczej" to zbiór  scenariuszy zajęć do systematycznej pracy ze wszystkimi klasami szkoły podstawowej i gimnazjum oraz w świetlicach socjoterapeutycznych. Stanowi profilaktykę dotyczącą całego procesu powstawania negatywnych zachowań u dzieci i młodzieży. Program uczy  uczniów rozumienia siebie i innych, rozpoznawania i zaspokajania własnych potrzeb, wyrażania emocji w konstruktywny  sposób, lepszego radzenia sobie z różnymi problemami, umiejętności  dobrego współżycia z innymi i znajdowania w sobie oparcia w trudnych sytuacjach.

Autorami  programu „Spójrz Inaczej” jest zespół psychologów, pedagogów i socjologów. Program, pozytywnie zaopiniowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Polskie Towarzystwo Psychologiczne, od ponad 15 lat jest wprowadzany w wielu szkołach podstawowych, gimnazjach i świetlicach socjoterapeutycznych  w Polsce.

Zajęcia prowadzone są przez trenera programu SI, p. Iwonę Woźniak oraz psychologa szkolnego, p. Kingę Bujną. Zajęcia realizowane są poprzez metody aktywne, odbywają się jeden raz w tygodniu na wydzielonej godzinie i obejmują działy tematyczne:

1. Postrzeganie siebie i rozumienie swoich uczuć

2. Funkcjonowanie w grupie