(02.06.2012r.)

Pasjonaci elektroniki i informatyki technikum z Leśnej we Wronkach, w dniu 2 czerwca 2012 roku, gościli w szkole „zakręconych pozytywnie” konstruktorów mini robotów z różnych stron Polski.

W ramach zajęć pozalekcyjnych i wolnego czasu, zorganizowali w tym dniu „II turniej Leś-Tech” i starali się rozbudzić zainteresowanie robotyką swoich kolegów, w oparciu o pasje i umiejętności gości, a im samym stworzyli okazję do rywalizacji. Roboty towarzyszą człowiekowi w codziennym życiu od wielu lat. Technicy wiedzą, że przyszłość należy do zaawansowanej elektroniki, nowoczesnych technologii i ludzi z umysłem otwartym na nieustanny rozwój, a robotyka jest połączeniem elektroniki, mechaniki, informatyki oraz innych dziedzin wiedzy. Organizacja II turnieju, pod przewodnictwem Kacpra Bąka (ucznia klasy drugiej elektronicznej)  i pani Karoliny Bendkowskiej (opiekunki Samorządu Szkolnego), była dużym wyzwaniem, ale na pewno dobrym krokiem ku przyszłości. Wydeptali wiele ścieżek, aby dotrzeć do Sponsorów, włożyli maksimum wysiłku, aby przygotować stanowiska do zawodów, ale oni wiedzą, że bez ciężkiej pracy nie uda się osiągnąć sukcesu i postępu. Impreza, w  porównaniu z rokiem ubiegłym była lepiej promowana, dlatego dojechali zawodnicy z: Torunia, Olsztyna, Bielsko-Białej, Opola, Poznania…. Rejestrację zamknięto 1 czerwca wieczorem. Godzinę przed oficjalnym otwarciem Turnieju, pierwsi zawodnicy gier video lub turnieju robotów pojawili się na sali gimnastycznej przy ulicy Leśnej. Nie zabrakło też widzów w różnym przedziale wieku. Zarejestrowano około 150 uczestników. Walki eliminacyjne były bardzo zacięte. Niemalże do końca nie można było określić, kto zwycięży.

Ostatecznie w poszczególnych konkurencjach na podium stanęli:

LINE FOLLOWER – startowały 4 roboty (Pojazdy, które poruszają się po wyznaczonej trasie namalowanej czarną linią na białym podłożu. Droga wykrywana jest przez robot za pomocą czujników wizyjnych, a następnie wszystko zostaje poddane analizie przez układ elektroniczny z mikrokontrolerem – informują zawodnicy).

Konkurencję tą zdominowali studenci z Politechniki Opolskiej.

I miejsce – Broodling

II robot IzyboT

III PROmil

MINISUMO - 17 robotów (Rodzaj zawodów polegający  na walce między dwoma robotami umieszczanymi na arenie zwanej dohyo, ich celem jest zlokalizowanie, zaatakowanie i zepchnięcie z maty przeciwnika, jak w walce zapaśników sumo na ringu).

I Robot Slim Junior (z Poznania)

II Mighty Servant (z Opola)

III Boguś (z Opola)

COUNTER STRIKE 1.6 - dotarło 10 pięcioosobowych drużyn z 12 zarejestrowanych (gra komputerowa - walka terrorystów z antyterrorystami),

I Team Bez Nazwy (z Poznania)

II Kolorowe Motylki (z Wronek)

III Stado Dzikich Wieprzy (z Wronek)

Need for Speed: Most Wanted: - 35 zawodników (gra komputerowa wyścigowa)

I Maciej Sartowicz

II Paweł Nowak

III Konrad Smolarkiewicz

TEKKEN 6 - 16 zawodników (gra komputerowa - walki sportowe)

I Marcin Kwita

II Krystian Zys

III Maciej Wachowiak

FIFA 12 – aż 58 zawodników (gra komputerowa w piłkę nożną z serią piłkarskich symulacji na wirtualnych boiskach z zawodnikami ze znanych ligowych drużyn).

I Jacek Lewicki

II Maciej Roszak

III Mikołaj Barański

Organizatorzy zadbali także o „aleję serwisową”  (w salach przy hali sportowej), gdzie zespoły robotyków przygotowały swoje „maszyny” do zawodów Linefollower oraz Minisumo. Zadbali także o przerywniki muzyczno-taneczne promując naszą formację taneczną "Forest Dance", a także o poczęstunek dla zawodników – pyszne kanapki i rogaliki. Nie zabrakło także obsługi medialnej na portalu wronczanie.pl prowadzonej przez tegorocznych maturzystów.  Przyszłość jest w naszych rękach, bo przyszłość to robotyka - mówią pasjonaci robotyki, a pomysłodawca turnieju Kacper Bąk podsumowuje: turniej uważam za udany, obyło się bez większych problemów technicznych, zawodnicy dopisali, ludziom się podobało i deklarują ponowny przyjazd. Chcemy ten turniej kontynuować w latach następnych, bo robotyka jest bardzo widowiskowa i może przekonać/zachęcić do studiów technicznych.  Będziemy starali się rozbudować część robotyczną, wierzymy, że i robot naszej konstrukcji wkrótce stanie do zawodów. Liczymy na zwiększenie ilości stanowisk komputerowych w szkole…. Mamy cichy żal do pana Starosty, (któremu szkoła podlega), że nie objął naszej imprezy patronatem….

Jako obserwator zmagań – bardziej tych organizacyjnych – pragnę pogratulować naszej młodzieży olbrzymiego wyzwania i wierzę, że zapału do organizacji kolejnych turniejów im nie zabraknie i zdobyte doświadczenie będzie procentować, ale prawdą jest, że powinni otrzymać znacznie większe wsparcie niż dotychczas, od nas nauczycieli i decydentów oświatowych.

Tekst i foto: Krystyna Tomczak

Oto lista partnerów Turnieju LeśTech w kolejności alfabetycznej (pomagali nie tylko materialnie):

Amek, Amica S.A., F-COM, Forbot.pl, KKS Lech Poznań, Komputronik, Kopras Sp. z o.o., Michał Muszyński, MiG Wronki, MJS Technika, naszemiasto.pl, Trol Intermedia, wronczanie.pl, Wroniecki Ośrodek Kultury, Komputerpartner

Lista zespołu organizującego imprezę, w kolejności alfabetycznej pod kierunkiem pani Karoliny Bendkowskiej:

Kacper Bąk, Maciej Erenc, Paweł Fricz, Matylda Fudali, Radek Grajewski, Bartek Jagielski, Adam Kaźmierczak, Monika Kijek, Aleksander Lemański, Bartek Lewandowski, Mateusz Mamet, Jakub Mikołajczak, Jakub Perz, Kacper Podgórski, Jędrzej Skrzypczak, Marcin Zastróżny