Rok szkolny 2004 - 2005

TEATR PRZY ŻŁÓBKU (grudzień)

Młodzież skupiona przy parafii na Borku, a wśród nich uczniowie ZS nr 1 znaleźli czas na zgłębienie tajemnicy miłości, a wcielając się w role aktorów ukazali jej piękno także tym, którzy skorzystali z obejrzenia ich spektaklu w dniu 18 grudnia 2004 lub 2 stycznia 2005 roku.

Dzięki zaangażowaniu diakona Rafała Gorońskiego uczącego religii w ZS nr 1, młodzież przygotowała sztukę teatralną wg scenariusza kleryków Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, a stworzonego pod kierunkiem aktorki Teatru Nowego, Krystyny Feldmann. Oprawę muzyczną stanowiły: muzyka Vivaldiego i "kolęda dla nieobecnych" Zbigniewa Preisnera.

"Cztery pory roku jeszcze dramat, czy już życie...?" - to tytuł sztuki. Skromna scenografia w kaplicy - krzesło, biurko uginające się pod ciężarem książek, stół; przy nim starsza kobieta i ksiądz - matka i jej syn, i ciągle zabiegający o coś parafianie.

Matka księdza, w obawie przed samotnością, rozpaczliwie poszukuje miłości, misternie tworzy swój własny lepszy świat wyobrażeń, który pozwala jej przemilczeć to wszystko, od czego zawsze tak bardzo chciała uciec.

Aż nadszedł dzień, kiedy cały jej świat wywrócił się jej do góry nogami, straciła męża, zdrowie i... syna, który wybrał drogę kapłaństwa. On, kochający i zatroskany, oddany każdej sprawie do końca, a mimo to wewnętrznie rozdarty. Gdy Matka umiera w czasie jego nieobecności w domu, zadręcza się pytaniami - czy uczynił wszystko co było w jego mocy? Dramat dwóch miłości, które nie mogły się spotkać. Jeden dom, dwoje osób i to kochanie, co niemo wydobywało się z ich serc.

Gestów dużo, słów niewiele i wspaniale dobrana muzyka pozwalały oddać się zadumie i refleksji...

 

 

Z MYŚLĄ O NABORZE DO ZS NR 1 (marzec)

W czasie rekolekcji szkolnych. gdy młodzież skupia się w kościele, w szkole na Leśnej organizowane są "otwarte drzwi". 6 i 8 marca 2005r. wszystkie klasy zostały udostępnione zwiedzającym. W kilku salach nauczyciele prezentowali filmy z życia szkoły, rozmawiali z młodzieżą i odpowiadali na ich pytania. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pracownie przedmiotów zawodowych technikum - elektroniczna (nadzorowana przez p. Zenona Nowaka) i elektryczna (p.Piotra Piaska).Wraz z końcem I semestru p. dyrektor Grażyna Gromadzińska-Kopras odwiedza szkoły ościennych gmin w celu zachęcenia uczniów kończących gimnazja do podjęcia nauki w Zespole Szkół nr 1 we Wronkach.

Z dumą mogliśmy po raz pierwszy pokazać dużą halę sportową, a na niej pokaz młodych sportowców - wychowanków trenera Marka Śledzia i Macieja Trojanka.

Szkoła ma bogate tradycje i ciekawe formy pracy wychowawczej związane z Patronem co odzwierciedla sala Patrona poświęcona Powstańcom Wielkopolskim oraz relacjom z uroczystości i imprez.

OLIMPIADY TECHNICZNE (marzec)

W dniach 18-20.03.2005 roku w Białymstoku odbył się finał olimpiady "Euroelektra".Oddzielnie walczyli elektrycy (7) i elektronicy (10). W elektronicznej grupie startował Borys Owczarzak. Wywalczył wyróżnienie, tytuł laureata i drugi indeks na Politechnikę Poznańską wydział elektryczny; kierunek: elektronika i komunikacja (pierwszy uzyskał 2004).

Elektronika jest pasją Borysa - zgłębia tajniki wiedzy w ramach samodoskonalenia, ale dużą pomocą w przygotowaniu do olimpiady służyli mu nauczyciele zawodu - p.Grzegorz Paczkowski i Piotr Piasek.

Weekend od 8-10 kwietnia 2005r. Borys Owczarzak, Sebastian Eliks i Dariusz Kaszkowiak spędzili na ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Technicznej w Zielonej Górze.Olimpiada Wiedzy Technicznej

Finał odbył się w dwóch grupach: elektryczno-elektronicznej i mechaniczno-budowlanej. Startowało 27 osób z czego 4 z Wielkopolski, w tym aż 3 ze szkoły z Leśnej.

MAŁY JUBILEUSZ (kwiecień)

Dokładnie w dniu rocznicowym - 8 kwietnia - cały świat żegnał Jana Pawła II, a zgodnie z decyzja ministra oświaty dzień ten ustanowiono dniem wolnym od zajęć szkolnych.

W czasie apelu nastąpiło odnowienie aktu przyjęcia flagi i sztandaru przez nowe poczty - sztandarowy i flagowy. Sztandar został odznaczony Odznaką Honorową przyznaną przez Zarząd Główny Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie. Na tę okoliczność przygotowane zostały wystawy okolicznościowe, a w sali Patrona wyłożono życiorysy stworzone przez prawnuków powstańców uczących się w szkole na Leśnej. Wyeksponowano także pamiątki po naszym ostatnim powstańcu, zmarłym 23 marca 2005 r. - por. Janie Rzepie.

Tego samego dnia o godz. 18.30 w kościele farnym odbyła się Msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich i ich rodzin, czasie której nastąpiło poświęcenie 8 tabliczek na groby (wcześniej z różnych powodów nie oznakowanych) i uroczyste ich przekazanie rodzinom powstańców.

Mszę tę uświetnił swoją obecnością na mszy, a następnie koncertem - Chór Nauczycielski z Poznania pod dyrekcją p. Ryszarda Łuczaka, który miał wystąpić w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

ODGRYWANE KAPSLE grały (kwiecień)

Od pięciu lat szkolne koło teatralne "Odgrywane Kapsle", prowadzone przez kol. Ilonę Fudali, z okazji rocznicy nadania szkole imienia przygotowuje sztukę teatralną, która wzbogaca obchody uroczystości.

W tym roku zaprezentowali mieszkańcom Wronek, zaproszonym gościom, nauczycielom, koleżankom i kolegom z ZS nr 2 i z własnej szkoły, sztukę pt.: "Sprawiedliwość za miliard", czyli...Wizyta wg powieści "Wizyta starszej pani" F. Durrenmatta. Dwugodzinną sztukę grali czterokrotnie.

W role główne wcielili się: Kamila Augustyńska jako Klara Zachanassian, Adam Nogaj (Alfred), Paweł Nowak (burmistrz), Magda Lesicka (nauczycielka), Krzysztof Lewandowski (w roli trzech małżonków), Ewelina Cicha (dziennikarz), Natalia Czekalska (żona Alfreda), Adrian Rzyski (pastor), Krystian Mamet (policjant), Michał Pawłowski (ochmistrz), Ania Metler (sprawozdawca).

Role drugoplanowe, ale równie ważne, zagrali: Bartek Łuczak, Jacek Szczypiorski, Marek Rębarz, Alicja Kaźmierczak, Karolina Hogiel, Marta Biniek, Karolina Kwita, Natalia Stoebe. W tematykę zdarzeń, spokojnym i ciepłym głosem, widzów wprowadzała Kasia Arkusz.

Od lat uczniowskie sztuki kończą się owacjami na stojąco. Miłym akcentem ostatniego spektaklu, granego 26 kwietnia 2005r. było przekazanie na ręce p. Ilony Fudali listu gratulacyjnego od burmistrza Kazimierza Michalaka. Były też życzenia od Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Rady Miasta i Gminy Wronki.

ZMAGANIA MŁODYCH CHEMIKÓW (czerwiec)

4 czerwca 2005 r. gimnazjaliści z Lubasza i dwóch wronieckich gimnazjów przystąpili do V Międzygimnazjalnego Konkursu Chemicznego dla klas II. Organizatorem konkursu była nauczycielka chemii ZS nr 1 we Wronkach pani Barbara Woźniak, której pomagała p. Kinga Wieczorek. W konkursie udział wzięło 28 uczniów. Do rozwiązywania testów zasiedli w sali gimnastycznej ZS nr 1.

Maksymalnie zawodnik mógł uzyskać 90 pkt. Prace były kodowane, uczniowie rozwiązywali test wielokrotnego wyboru oraz zadania otwarte - problemowe. W konkursie wyłoniono 10 laureatów (co najmniej 80 procent poprawnych odpowiedzi). W grupie tej znaleźli się Piotr Mądrawski (97% poprawnych odp) z ZS nr 1, Jakub Bacic (96%) i Filip Magdziarz (91%) z Lubasza, Krzysztof Rusinek (90%) i Marcin Nożewski (88%) - ZS nr 1. Oprócz wymienionych laureatów ZS nr 1 w konkursie udział wzięli: z klasy II - Milena Przybysz, Marek Białys, Gniewomir Knapski, Mateusz Olczyk, Patrycja Góral, Jan Wojciechowski, Weronika Napierała.

Uczniowie klas I walczyli w Gimnazjum przy ul. Polnej. Tu gospodarzem była p. Janina Czamańska. Do rozwiązywania testów przystąpiło 26 gimnazjalistów. Sześciu spośród nich zostało laureatami Oto oni: Paulina Rzyska -If (98% poprawnych odp) - ZS nr 1, Joanna Hoffmann (94%) - z Polnej, Szymon Głuchy (89%)-If ZS nr 1, Natalia Nawrot (87%), Sylwia Krzyszkowiak ( 82%) i Magda Kajak (80%) - wszystkie z Polnej.

Oprócz wymienionych laureatów z ZS nr 1 w konkursie udział wzięli: - Barbara Pisarczyk, Weronika Perz, Joanna Sroczyńska, Danuta Piechota, Dorota Jaworska, Alicja Czekalska, Edyta Spychała, Kasia Konieczna i Miłosz Ganska.

 

Rada Rodziców ZS nr 1 - SERDECZNE PODZIĘKOWANIA.- zakup nagród, dyplomów i na poczęstunek udzieliła Wsparcia finansowego na organizację konkursu

KOMISJA: p. Kinga Wieczorek, p. Barbara Woźniak (przewodnicząca), p. Jadwiga Sierakowska oraz p. Janina Czamańska

 

SUKCES TECHNIKÓW

Wielomiesięczna praca maturzystów - techników zaowocowała wieloma cennymi pracami dyplomowymi. Promotorem prac techników zaocznych był p. Piotr Piasek. Jego podopieczni jako zespół wykonali bardzo cenną dla szkoły pracę. Zaadaptowali pomieszczenia piwniczne na nowoczesną pracownię podstaw elektrotechniki, automatyki i urządzeń elektrycznych. Rozprowadzili instalację elektryczną trójfazową i jednofazową oświetleniową i zasilającą do komputerów z rozdzielnicami sterującymi tymi instalacjami oraz wykonali wszelkie prace murarskie. Ponadto wykonali pomiary elektryczne w budynku szkolnym, internacie i w Nowej Wsi, zinwentaryzowali sieć kablową parku szkolnego a następnie ją zmodernizowali.

Uczniowie klas dziennych pod okiem p. Zenona Nowaka zakończyli monitoring szkoły w najbardziej newralgicznych miejscach szkoły. Jedna praca powstała pod kierunkiem p. Marcina Idaszka

Promotorem aż 31 prac dyplomowych był p. Grzegorz Paczkowski, absolwent technikum z Leśnej i mgr.inż. dwóch specjalizacji zdobytych na Politechnice Szczecińskiej. Pod jego kierunkiem powstała sieć komputerowa logiczna (6 stanowisk) w pracowni wykonanej przez słuchaczy technikum zaocznego oraz szereg makiet z zastosowaniem sterowników PCL niezbędnych w pracowni automatyki do prowadzenia ćwiczeń laboratoryjnych.

Wzorem lat ubiegłych prace dyplomowe, jako dar techników, pozostały w szkole. Tym to sposobem stały się cennymi pomocami naukowymi. Trzy prace dyplomantów p. Grzegorza Paczkowskiego zgłoszone zostały do konkursu "Technik 2005" i do "Konkursu prac dyplomowych".

Organizatorem pierwszego był NOT w Pile (Naczelna Organizacja Techniczna) a drugiego Stowarzyszenie Elektryków Polskich SEP w Pile. Ogłoszenie wyników nastąpiło 14 i 15 czerwca 2005 r.

SEP w Pile, wyróżnił wszystkie trzy prace dyplomantów z Leśnej najwyższą równorzędną I nagrodą z załącznikiem finansowym w wysokości 500 zł za każdą prezentowaną pracę.

W konkursie "Technik 2005" praca zespołowa Marcina Krawczyńskiego, Krzysztofa Pertka i Łukasza Wójcickiego (w środku) - "Makieta skrzyżowania ulicznego - sterowanie światłami przy pomocy sterownika PCL" zajęła II miejsce (I nagroda pojechała do Złotowa).

Wyróżnienia natomiast przyznano zespołowi: Piotr Kaczmarek, Marcin Bąk, Marcin Majchrzak za pracę " Model procesu technologicznego suszarni do drewna sterowanego sterownikiem PCL" (prezentowana z lewej) oraz Bartoszowi Tedli za pracę "Projekt automatyzacji przemysłowej bramy wjazdowej ".

 

 

Rok szkolny 2005 - 2006

 

WESOŁA RYWALIZACJA

Na początku kwietnia interniści ZS nr 1 we Wronkach byli organizatorem XV Wiosennego Festynu Burs i Internatów.

Do Wronek dojechali wychowankowie z Szamotuł i Poznania. Sędzią głównym był Edward Urban, a rękę na pulsie, aby wszystko grało jak w zegarku, trzymał dyrektor Marek Wójtowski. W organizację zaangażowali się niemalże wszyscy wychowawcy. Nad zabawnym prowadzeniem imprezy czuwał samorząd internacki - Mateusz Krasoń, Łukasz Wysocki i Mariusz Kruszel oraz sekcja techniczna Przemysław i Michał Dzik, Alan Niezborała i Andrzej Tomczyk.

Dominowały konkurencje zabawowe: bieg w workach, przeciąganie liny, wyścig taczek, taniec z balonem itp.

I miejsce zajęła drużyna z Bursy Szkolnej w Szamotułach, kolejne Internat z Wronek, a następne Bursa Szkolna nr 2 z Poznania.

ODSŁONIĘCIE TABLICY

Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich VI rocznicę nadania szkole imienia uczcił dodatkowo odsłonięciem tablicy pamiątkowej z okazji I rocznicy śmierci ostatniego powstańca por. Jana Rzepy.

Tablicę ufundował Samorząd Miasta w imieniu całego Społeczeństwa Wronek. Odsłonięto ją w asyście przedstawicieli wszystkich szkół, władz oświatowych kuratorium, władz samorządowych miasta i powiatu, przedstawicieli Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i licznie przybyłej rodziny. Uroczystość prowadził szef promocji miasta Paweł Bugaj. Przy pomniku wartę objęli młodzieńcy w powstańczych mundurach. Po raz pierwszy w tym miejscu  zabrzmiał „na żywo” hejnał Wronek a fakt odsłonięcia tablicy oznajmił wystrzał z armaty Bractwa Kurkowego. Po raz ostatni stary poczet sztandarowy oddał hołd powstańcom. Kilka minut później w pełnej gali sztandar na roczną służbę przejęli: Emilian Ganska, Krzysztof Paluch  i Mateusz Stańko.

Tekst: Krystyna Tomczak