Spis treści
Lata 1999 - 2002
1999-2002
2001-2002
Wszystkie strony

Rok szkolny (1999 - 2000)

 

W czasie wakacji 1999 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej na wzgórzu w pobliżu naszej Szkoły postawiono pomnik. Aktywność członków TMZW do podjęcia takiego działania wyzwoliły dwie rocznice: 80 rocznica Powstania Wielkopolskiego i 60 rocznica wymarszu Kompanii Obrony Narodowej "Wronki" na II wojnę światową.

17 września 1999 roku, w czasie wieczornego capstrzyku pomnik poświęcono w obecności wielu gości i mieszkańców Wronek. TMZW zwróciło się do Dyrekcji Szkoły z  prośbą o objęcie patronatu nad tym pomnikiem przez uczniów naszej Szkoły. Fakt ten uznaliśmy jako nasz obowiązek, ale także i jako wyróżnienie. Rada Pedagogiczna z inicjatywy dyrektora Zenona Zachciała zaczęła rozważać fakt przyjęcia przez naszą Szkołę imienia Powstańców Wielkopolskich. Po zaakceptowaniu tego faktu przez Radę wystąpiliśmy do Starostwa Powiatowego i Rady Powiatu o podjęcie decyzji odnośnie nadania naszej Szkole tego imienia. Wyłoniony został komitet organizacyjny imprezy odpowiedzialny za godne przygotowanie placówki do tych uroczystości, który natychmiast rozpoczął pracę.

W czwartek, 19 lutego, na XIII Sesji Rady Powiatu (pierwszej w nowym 2000 roku) Radni w drodze głosowania podjęli decyzję o nadaniu Zespołowi Szkół Zawodowych nr l imienia zaproponowanego przez Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski.


Z pełnego brzmienia dotychczasowej nazwy usunięto przymiotnik zawodowych ponieważ szkoła od kilku lat prowadzi także klasy liceum ogólnokształcącego. Pełna nazwa szkoły od momentu uroczystości brzmi:

 

 

ZESPÓŁ SZKOŁ NR1

IM. POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH

WE WRONKACH

 

Dzień Sesji był dniem, na który organizatorzy uroczystości czekali z niepokojem. Wszystko co do tej pory robiono w tym zakresie było przecież nieformalne, bo brakowało przyzwolenia na tę działalność organu prowadzącego. Nikt nie lubi niejasnych sytuacji i syzyfowych prac. A zatem dzień spotkania Rady Powiatu szkoła odnotowuje w swojej kronice wielkimi literami.

Szkoła mając delegację do działania przystąpiła do intensywnych prac. Zwróciła się o wsparcie do swoich absolwentów (wielu pracuje na wysokich stanowiskach), firm i zakładów pracy, nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Ucieszył fakt, że po wielu latach głodowych dotacji, w roku 2000 szkoła otrzymała 241 tys. na inwestycje. W stosunku do potrzeb to mało, ale można było z nadzieją spojrzeć w przyszłość. Opracowano kosztorysy najpilniejszych prac, ekipy przystąpiły do przetargów.

Moment nadania szkole imienia był faktycznie początkiem wędrówki ku lepszemu - Powstańcy Wielkopolscy, po wielu trudach odnieśli zwycięstwo, a zatem są godnym patronem do  naśladowania.

Niedoinwestowana od lat placówka wymagała wielu zabiegów remontowych. Rada Pedagogiczna wraz z Radą Rodziców postanowiła szereg prac wykonać we własnym zakresie. Wychowawcy wraz z uczniami przystąpili do porządkowania swoich sal lekcyjnych oraz wyznaczonych rejonów parku szkolnego. Setki roboczogodzin wykonali wychowankowie pana Piotra Piaska przekładając krawężniki na drodze wjazdowej do szkoły, zakładając opłotowanie parkingów, montując maszty i zakładając zieleńce z krzewami.

W czasie ferii zimowych dzięki staraniom dyrektora Wanarskiego wymieniono stare nieestetyczne drzwi na nowe plastykowe z dodatkowym zabezpieczeniem - efektowną bramą oraz siatkę od strony ul. Leśnej. Postanowiono odnowić chociaż ścianę frontową szkoły - tym zadaniem zajął się przewodniczący Rady Rodziców pan Tadeusz Ida.

Wiceprzewodniczący Stanisław Spychała zadbał o wymianę siatki zabezpieczającej boisko szkolne - prace te wykonał ze swoimi pracownikami, a materiał sponsorował. Zadbał także o wywiezienie hałdy śmieci i żużlu. Udało nam się także wyprosić z UMiG kilka ławek i koszy do śmieci... obejście szkoły ulegało zmianie na korzyść z dnia na dzień...

W piątek, 7 kwietnia 2000 roku w kościele farnym pw. św. Katarzyny we Wronkach w obecności całej społeczności szkolenej oraz rodzin Powsatańców Wielkopolskich została odprawiona Msza św. w intencji bohaterów Powstania Wielkopolskiego. W czasie Mszy poczet rodziców w składzie: Tadeusz Ida, Mieczysław Kaźmierczak i Marek Nogaj przekazali sztandar dyrektorowi Zenonowi Zachciałowi w asyście Aliny Słomińskiej (nauczycielka historii) i Marka Wójtowskiego (kierownik filii w Nowej Wsi).

Piękny program artystyczny w reżyserii dyrektora Zenona Zachciała, z bogatym wątkiem patriotycznym, poprzedzał i kończył mszę. Ciekawi dobrany podkład muzyczny dodawał uroczystej Mszy powagi i doniosłości. Wiele momentów wzruszało, wiele pozostanie na długo w pamięci.

W sobotę, 8 kwietnia 2000 roku miała miejsce uroczystość nadania szkole imienia i wręczenia sztandaru. Od wczesnych godzin rannych na odświętnie udekorowanym boisku panowało duże ożywienie. Punktualnie o godz. 9.30 rozpoczął się apel. Wśród licznie przybyłych gości nie zabrakło emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły, władz oświatowych z kuratorium, władz powiatu, miasta i gminy oraz wszystkich niemalże wronieckich zakładów pracy, spółdzielni, instytucji. Nie zawiódł również ostatni wroniecki powstaniec liczący 101 lat - ppor Jan Rzepa. Uroczystość zaszczyciły poczty sztandarowe ze szkół średnich noszących imię Powstańców Wielkopolskich: z Bojanowa, Ostrzeszowa, Koźmina oraz nasze wronieckie - szkół podstawowych, organizacji ZBOWiD i ZHP. Ceremonia uroczystości przebiegała sprawnie mimio konieczności zmiany miejsc.

Do mocnych, wzruszających momentów uroczystości na płycie boiska zaliczamy: - przekazanie sztandaru przez Dyrektora Szkoły pocztowi sztandarowemu, namaszczenie sztandaru przez pana Jana Rzepę, ślubowanie młodzieży oraz wyróżnienie odznaką honorową Za Zasługi dla Miasta i Gminy Wronki nauczycieli naszej szkoły: p.p Wandę Bonowską, Alojzego Migałę i Zenona Zachciała.

W poniedziałek, 17 kwietnia młodzież klas maturalnych Zespołu Szkół nr l we Wronkach miała okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji. Wykładowcą w tym dniu był marszałek Sejmu - Marek Borowski.

Już od pierwszych minut spotkania gość nawiązał swobodny dialog z młodzieżą. Lekcja o Sejmie przeprowadzona została w sposób praktyczny. Młodzież przyjęła funkcje posłów, marszałek kierował obradami. Spotkanie trwało ponad trzy godziny, ale na twarzach młodych ludzi nie było widać zmęczenia. Marszałek okazał się dobrym nauczycielem i organizatorem zajęć - wątki trudniejsze przeplatał humorem. Udało mu się wyzwolić aktywność dużej grupy młodzieży. Wspólnie, w sposób praktyczny, prześledzili drogę tworzenia ustaw.

7 czerwca 2000 roku - w imieniu wszystkich nauczycieli - 79 absolwentów pożegnał dyrektor Zenon Zachciał. Świadkami uroczystego wręczenia świadectw dojrzałości byli: przewodniczący Rady Miasta i Gminy Leszek Bartol, wiceburmistrz Stanisław Żołądkowski, przewodniczący Powiatowej Komisji Oświaty i Kultury - Henryk Bańczyk, członek Zarządu Starostwa Powiatowego Stefan Kukawka, nauczyciele i rodzice oraz delegacje klas młodszych. Wiele ciepłych słów swoim wychowawcom przekazali szczęśliwi maturzyści. Z żalem jednak opuszczali mury swojej szkoły. Był to już czterdziesty ósmy rocznik absolwentów.